...::فرش ماشيني: طرح كرمان: پورتال رسمي فرش و گليم بهارستان::
آلبوم 1
 
_ جهت بزرگنمایی طرح های قالی کرمان روی آن کلیک کنید.
 
طرح درختی، طرح فرش کرمان، محصولی از فرش و گلیم بهارستان
فرش ماشینی بهارستان، طرح های کرمان
طرح های قالی کرمان ،با کیفیت عالی، آکریلیک
قالی کرمان، محصولات فرش ماشینی بهارستان

 
 

قالی معروف‌ترین هنر دستی استان کرمان است که از شهرت جهانی برخوردار بوده و بازتاب‌های روحی هنرمندان در طی زمان و پیشامد حوادث در نظم‌های باشکوهی که بر آن خلق می‌کنند، نمایان است. قالی کرمان از گذشته‌های دور به عنوان نفیس‌ترین و ظریف‌ترین قالی ایران و جهان شناخته شده است.

شهرت قالی کرمان در رنگ‌آمیزی و طرح آن است. در واقع دو عامل طرح و رنگ در تمایز و تشخیص قالی بسیار مؤثر است و طرح و رنگ قالی‌های کرمان یکی از نفیس‌ترین، زیباترین و خوش سبک‌ترین بافته‌های جهان است. در مورد طرح‌ها و نقش‌های قالی کرمان باید این نکته ذکر شود که بی‌گمان اوج تجلی این هنر به زمان صفویان می‌رسد. ترکیب‌های دل‌نشینی که هنرمندان این دوره از رنگ و نقش و نگاره بر روی قالی پدید آورده‌اند، با آن همه شکوه و زیبایی هرگز فراموش نمی‌شود. برای قالی کرمان نقشه‌های خاص کرمان وجود دارد البته تأثیرپذیری طرح‌های قالی کرمان را از نقشه‌های اصفهان مانند شاه عباسی که اوج طرح و نقشه در دوران صفویان یعنی درخشان‌ترین دوران قالی در ایران و نیز نقشه شیخ صفی که پویایی خاصی در بین طرح‌های قالی ایران دارند، نباید از نظر دور داشت.

قالی‌بافان كرمان در نقشه‌های خود بیش از هر چیز به نگاره‌های گل‌دار روی می‌آورند. شاید علت این امر علاقه‌ای باشد كه مردم این منطقه از گذشته‌های دور به گل داشته‌اند. اشكال گوناگونی از گل آفتابگردان كه نشانه‌ای از آیین زرتشت است، در قالی‌های كرمان دیده می‌شود.

نقشه‌های معروف قالی‌های استان کرمان عبارتند از لچک ترنج، افشان با لچک ترنج، افشان سراسری بدون لچک ترنج، درختی، گنجشكی، نقشه آمریكایی یا باب آمریكا، نقشه كوپلن یا شكارگاهی، چمنی، اردبیلی (آمیخته‌ای از طرح‌های قالی اردبیل و آذربایجان با تغییراتی مختصر)، بازوبندی (طرح‌هایی شبیه گردنبند و بازوبند آن)، كف ساده (در وسط آن نقش مدال‌گونه‌ای دیده می‌شود)، كف‌ ساده مرغی (همان نقشه كف ساده است همراه با تصاویری از پرندگان)، خشتی (طرح‌هایی شبیه الماس)، سعدی دشت‌گلی (نموداری از خرمن‌های گل و نشانه‌ای از لطافت طبع این مردم)، سلسله‌ای (گونه‌ای پیوستگی زنجیری را در نظام نقشه نشان می‌دهد)، شاه عباسی نقره‌ای، شاه عباسی درشت‌گل، ستونی، كف ساده لچک ترنج، راوری و نقشه‌های بته‌ای بسیار زیبا كه بهترین بافت اش در كرمان صورت می‌گیرد، موارد بسیار قابل توجه نقشه‌های قالی كرمان هستند.

امروزه ماشین آلات بافندگی فرش با تکنولوژی روز دنیا در مسیر تولید فرش های ماشینی باکیفیت و استاندارد به تولید فرش های ماشینی با طرح قالی کرمان در تنوع رنگ آمیزی و تنوع طرح و سایز فراوان تا حدودی جایگزین قالی های معروف دستبافت کرمان شده است.
فرش های ماشینی طرح کرمان برگرفته از قالی هنری کرمان در شهرک های صنعتی و قطب صنعتی فرش ماشینی ایران تولید می شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

تمام حقوق مادی و معنوی مطالب این سایت برای شرکت نساجی بهارستان بیدگل" تحت برند فرش و گلیم بهارستان ،اولین تولید کننده گلیم در آران و بیدگل، قطب صنعتی فرش ماشینی ایران ،شهرک صنعتی سلیمان صباحی بیدگلی، در طرح گلیم سنتی، گلیم فانتزی، طرح گلیم عروسکی و طرح مدرن درطرح و سایز های متنوع ،همچنین تولید کننده انواع فرش ماشینی: فرش ماشینی 1000شانه آکریلیک، فرش ماشینی 700شانه، تولید فرش ماشینی در طرح کرمان ،فرش ماشيني طرح 700شانه 8 رنگ ، فرش ماشینی دستيافت گونه و فرش های ماشيني فانتزی فريز ،طرح عروسکی هیت ست،طرح فانتزی،قالیچه فانتزی،شگی،شنل،پرزبلند، قالی فانتزی و قالیچه های فانتزی در سایز و طرح های متنوع بوده. فرش ابریشم، فرش ماشینی ابریشم محصول جدید فرش و گلیم بهارستان، تابلو فرش ، تابلو ایات قرآنی و سوپر گلیم بهارستان، گلیم 6 رنگ و محصولی جدید ار فرش و گلیم بهارستان می باشد." محفوظ است.